Korona Spin…

Masa Tenisi Lig maçları üst üste gelen ertelemelerin ardından kalan maçlar oynanmadan sonlandırıldı. Camianın büyük bölümün beklentisi de bu yöndeydi. Ancak, Masa Tenisi takımlarının çok azının Federasyona görüş bildirmesi, ‘alınacak her karara razıyız’ anlamına mı geliyordu bilinmez ama kararın açıklanmasıyla bir çok antrenör, sporcu ve veli derin bir oh çekti.

Çekti çekmesine de, Türk Masa Tenisi tarihinin en büyük fırsatını kaçırdığını daha sonra anladı. Çünkü, neredeyse futbol hariç tüm branşlar faaliyetlerini sonlandırmışken, Masa Tenisi Ligleri için bulunabilecek bir formül, Türk Masa Tenisi’nin neredeyse yerleri süpüren Marka Değeri için biçilmiş bir kaftan olacaktı. Kısıtlamalarla dolu 96 gün boyunca eski maçları izlemekten bıkan spor severlerin arayışa girdiği bir dönemde yapılacak Süper Final yayını, bir çok spor severe Masa Tenisi izletme imkanı sağlayacağı gibi, tanıtım ve pazarlama konularında da büyük avantajlar sağlayabilirdi. Ayrıca haber sıkıntısı çeken, eski röportajları ısıtıp, ısıtıp servis eden ulusal spor basını için de Masa Tenisi Süper Final serisi ilaç gibi gelecekti.

Biz oynamama kararı alırken, acaba Avrupa ne yaptı? Ülkeler birer, birer Liglerinin kalan maçlarını oynama kararı almaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Portekiz Masa Tenisi Ligi:

Portekiz Erkekler Ulusal Ligi format değişikliğine giderek, Final Four ile sezonu bitirme kararı aldı. Karara üç takım olumlu yanıt verdi. Vila Nova de Gaia’daki Masa Tenisi Ulusal Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek maçların ilkinde GD Toledos ile GDCS Juncal yarı finalde karşılaşacaklar. Kazanan Sporting CP ile final maçı yapacak. Maçlar Portekiz Ulusal Kanalından ve Federasyonun Facebook sayfasından canlı olarak yayınlanacak. Bir başka örnek vermek gerekirse, biz sezonu sonlandırma kararı aldığımız saatlerde Macaristan Masa Tenisi liginde erkeklerde ve kadınlarda Final Four maçları oynandı. Erkeklerde CVSE Swietelsky Jufa Hotels’i 4-3 yenen PTE PEAC Kalo-Meh, kadınlarda ise Budapesti Erdet SE’yi 4-1 mağlup eden SH-ITB Budaörs 2i SC şampiyonluğa ulaştı. Final maçları Macaristan Ulusal Kanalından canlı olarak yayınlandı.
Ligimizin sonlandırılması ve son haliyle tescil edilmesinin ardından, kulüpler medyayı adeta haber bombardımanına tutmaya başladılar. Bazı kulüplerin bu sezon Şampiyon ilan edilmemesine rağmen ‘Şampiyon’ sıfatını kullanmasına bazı kişiler tepki gösterdi. Ancak bu tepki gösteren kişiler Türk Dil Kurumunun ‘Şampiyon’ kelimesinin karşılığını bilmedikleri açık. Çünkü TDK’na göre Şampiyon kelimesinin karşılığı ‘Ulusal ve uluslararası bir yarışmada ilk dereceyi alan, birinci olan kimse veya takım’ olarak geçiyor. Yani sezonun tamamlanıp, tamamlanması ile ilgili açıklayıcı bir ibare yer almıyor. Sonuç olarak Ligler tescil edildiği andan itibaren TDK’nun tanımına göre, en üst sırada olan takım ‘Şampiyon’ sıfatını kullanmaya hak kazanmış oluyor.

Tam her şey normale dönüyor, Milli heyecan başlıyor derken ETTU, 10-19 Temmuz tarihlerinde Zagrep’te yapılacak olan Gençler Avrupa Şampiyonasını ertelediğini açıkladı. Umarım 2021 gelmeden Avrupa Gençler Şampiyonası yapılır. Çünkü geçen yıl Genç Kızlarda finalde kaçırdığımız Avrupa Şampiyonluğuna bu yıl gençlerde son seneleri olan Ece Haraç ve Özge Yılmaz çiftlerde oldukça yakınlar.

ETTU yeni sezon 2021 için yepyeni bir Avrupa Kupası formatı attı ortaya.  Europe Trophy adı verilen yıllar önce futboldaki İnter Toto Kupasına benzeyen ancak kapsamı daha geniş olan bir organizasyon. Bu kupaya ulusal liglerin herhangi birinde mücadele eden takım, derecesine bakılmadan kupaya alınacak. Bölgesel olarak başlayacak olan kupa için, Süper Lige uzak, ya da Süper Lig’de olup da Avrupa Kupaları barajının altında kalan takımlar için güzel bir hedef. Tabi ki bu işin maliyetinin çok iyi hesaplanması gerekiyor. Anladığım kadarıyla birkaç tur sürecek ve her tur ETTU Cup gibi 4’li gruplarda tek bir şehirde yapılacak. Alt liglerde olup da Süper Lig ayarında takım kuranlar için kaçırılmaması gereken bir organizasyon bence.