Günün kaybedeni Bernal  

Fransa Bisiklet Turu’nun 15.etabı büyük bir sürprize sahne oldu. İki büyük favoriden biri olarak gösterilen son şampiyon Egar Bernal, Sloven Roglic’in 8 dakika gerisinde kalarak unvanını koruma fırsatını yitirdi.

 Haber: Cem Çetin

Fransa Bisiklet Turu’nun 15.etabı Lyon-Grand Colombier arasında koşuldu. 175 km’lik zorlu dağ etabında zafer Sloven Tadej Pogacar’ın (UAE-Emirates) oldu. Etap ikinciliği ise bir diğer Sloven Primoz Roglic’e (Wisma Jumbo) gitti.

2.etap birinciliği

3 tane 1.sınıf yokuşun bulunduğu ve zirvede biten zorlu 15.etabı Pogocar, 4 saat 34 dakika 13 saniyede tamamlayıp, bu yılki turda ikinci etap birinciliğine uzandı. Pyrennées’lerden sonra 21 yaşındaki Sloven pedal, Alp Dağlarında da adeta bir gövde gösterisinde bulundu. Son 150’deki müthiş atağıyla Pogocar, önce Roglic’i sonra da Richie Porte’u (Trek Segafredo) geçti.

Sloven pedalların damgasını vurduğu 15.etapta en büyük hayal kırıklığını son şampiyon Egar Bernal yaşadı. Kolombiyalı pedal bugünkü etabı birinciden tam 7 dakika 20 saniye sonra 25.sırada bitirip, bu yılki turu kazanma şansını büyük ölçüde kaybetti.

Pogocar 4 saniye eritti

15.etap sonunda genel klasmanın ilk basamağında Sloven Primoz Roglic oturuyor. Roglic’i 40 saniye zaman farkıyla vatandaşı Tadej Pogocar izliyor. Pogocar bugünkü etapta kazandığı bonuslarla Roglic ile arasındaki zaman farkını 4 saniye aşağıya çekti.

Bugünkü etap sonunda 3.sıraya Kolombiyalı Rogoberto Uran (Astana ProTeam) yerleşti. Roglic ile Uran’ı ayıran zaman farkı 1 dakika 34 saniye. Dünün 3.sü son şampiyon Egan Bernal ise, bugünkü kötü performansı sonrası 8 dakika 25 saniye zaman farkıyla 13.sıraya geriledi.

Fransa Bisiklet Turu’nda sporcular pazartesi gününü dinlenerek geçirecekler. Turda 16.etap Salı günü koşulacak. Tur Pazar günü Paris’te koşulacak 21. ve son etapla tamamlanacak.