Fransa Bisiklet Turu Başlıyor

Corona virüs salgını nedeniyle 27 Haziran 19 Temmuz tarihleri arasında ayında koşulması gereken Fransa Bisiklet Turu 2 ay gecikmeli olarak bugün start alıyor. Cevap bekleyen en önemli soru; son şampiyon Kolombiyalı Egan Bernal’ın unvanını koruyup koruyamayacağı…

Haber: Cem Çetin          

Bisiklet dünyasının en prestijli organizasyonu olan 107.Fransa Bisiklet Turu bugün Nice’den start alıyor. Turun son şampiyonu 23 yaşındaki Egan Bernal, 1 numaralı favori olarak gösterilirken, Kolombiyalı pedalı zorlayacak ismin Sloven Primoz Roglic olacağı ifade ediliyor.

Bernal’ı Roglic sıkıştıracak

Bir tarafta Bernal, diğer tarafta Roglic. Bu seneki turda gözler bu iki isim üzerinde olacak. İki hafta önce koşulan Dauphinee Turu’nu 3.etap sonunda bırakan Bernal, sırt ağrılarının devam ettiğini ancak tura hazır olduğunu söyledi. Bernal gibi Roglic de Dauphinee’de hayal kırıklığı yaşamıştı. Sondan bir önceki etapta düştüğü için Roglic, tedbir amaçlı son günkü etap öncesi turdan çekilmişti. Tura veda ettiğinde Rogliç, genel klasmanda ilk sırada bulunuyordu.

Bernal 23 yaşında, Roglic 30 yaşında. Bu yılki tur, her iki pedalın da 3.katılımı olacak. Bir tarafta gençlik, diğer tarafta tecrübe… Bernal ve Roglic’in performansları, büyük ölçüde takımlarının vereceği desteğe bağlı. Bu konuda Hollanda takımı Jumbo Visma, sıkıntılı bir dönem geçiren Ineos’a göre çok daha iyi durumda olması sanki Roglic’i bir parça avantajlı kılıyor…

21 etap üzerinde koşulacak Fransa Bisiklet Turu’nun bugünkü ilk etabında pedallar Nice çevresindeki parkurda 156 km pedal basacak. Havanın yağmurlu olması, sürprizleri beraberinde getirebilir. Bernal ve Rogliç’ten sonra bir başka favori isim Thibaut Pinot. 30 yaşındaki Fransız pedal geçen yıl çok iyi bir performans ortaya koyup, turu kazanabileceğinin sinyallerini vermişti.