Bu defa Bennett kazandı!  

Fransa Bisiklet Turu’nda bir günlük aradan sonra koşulan 10.etapta zafer İrlandalı Sam Bennett’in oldu. Sprint finalinde Bennett, bu defa Avustralyalı CalebEwan’ı geride bırakmasını bildi.

Haber: Cem Çetin

Fransa  Bisiklet Turu’nın 10.etabı, ülkenin batısında bulunan Oleron Adası ile Re Adası arasında koşuldu. Rüzgarlı bir havada son metreleri nefes kesen etap Sam Bennett’in (Quick Step) zaferine sahne oldu. Etap ikinciliğini ise Avustralyalı CalebEwan aldı. Son 200m’deki atağıyla öne fırlayan İrlandalı pedal, bu defa Ewan’a geçilmedi. Ewan’ın arkasında Petar Sagan üçüncü oldu.

Bennett tarihe geçti

Daha önce İtalya ve İspanya Turlarında etap kazanan Sam Bennett, bu başarıyı Fransa Turu’nda da sergileyip, 3 büyük turda etap kazanan pedallar arasına ismini yazdırdı. Bennett’ten önce bu başarıyı sergileyen 98 pedal bulunuyordu, şimdi bu toplam 99 oldu. 3 büyük turda etap kazanan ilk isim 1955 yılında İtalyan Magni’ydi. 3 büyük turda en çok etap kazanan isim ise 64 toplamıyla EddyMerckx.

Tamamlanan 10.etap sonunda genel klasmanda bir değişiklik yaşanmadı. Sloven PrimozRogliç ilk sıradaki yerini korudu. Sloven pedalı 21 saniye zaman farkıyla Kolombiyalı EganBernal takip ediyor. 3.sırada ise 28 saniye zaman farkıyla Guillaume Martin bulunuyor.

Fransa Bisiklet Turu’na Çarşamba günü koşulacak 11.etapla devam edilecek. Chatelaillon’da başlayıp Poitiers’de bitecek etabın uzunluğu 167 km. Etabın düz olması, bugünkü etapta olduğu gibi sprinter özellikteki pedalları bir kere daha karşı karşıya getirecek. Cevap bekleyen en önemli soru, Petar Sagan’ın bu seneki turda etap kazanıp kazanmayacağı.