Bu adam tek kelimeyle “MUHTEŞEM”  

Avustralya Açık’ta heyecan tüm hızıyla devam ediyor. Günün maçı RogerFederer ile TennysSandgren ile arasında oynandı. 4.sette tam 7 defa maç puanı karşılayan İsviçreli RogerFederer, geçirdiği sağlık sorununa rağmen mucizevi bir geri dönüşle maçı kazanmasını bildi. Bu galibiyetle İsviçreli raket adını yarı finale yazdırdı

Turnuva başlamadan önce ne yapacağı tam olarak kestirilemeyen 38 yaşındaki İsviçreli RogerFederer, adını yarı finale yazdırdı. 3.turda ev sahibi ülkeden John Milmann karşısında mucizevi bir geri dönüşe imzasını atan İsviçreli raket, çeyrek final maçında da benzer bir durum yaşadı. 4.sette tam 7 defa maçı kaybetme noktasına gelen Federer, kritik puanlarda rakibin servislerini bir şekilde karşılayıp, korttan 5.set zaferiyle 3-2 galip ayrılmasını bildi.

Sakatlığa rağmen…

3.sette yaşadığı bir sağlık (bacak) sorunu nedeniyle doktor desteği alan Federer, üçüncü seti 6-2 kaybedip, setlerde 2-1 geriye düştükten sonra, 4.sette oldukça kontrollü oynadı. Aslında maç, ABD’li raketin lehine bir gidişat içindeydi. Nitekim Sandgren, oyunun bu bölümünde tam 7 maç puanı yakaladı. ATP’nin 100. basamağındaki raket için müthiş bir durumdu.Kariyerinin en büyük galibiyetine ve Grand Slam yarı finaline doğru ilerliyordu. Ne var ki “sakat” ama tecrübeli Federer, buna izin vermedi. Şans faktörü de 3 numaralı seri başı İsviçreli’nin yanındaydı. Yeri gelmişken Sandgren’in bu baskıyı yönetemediğini söylemek yanlış olmaz.

4.set boyunca Federer, fiziksel olarak oyundan düşüp, koşmakta zorlandığında, sadece ve sadece servislerine güvenip, seti tie-break’e taşımayı hedefledi. Çünkü İsviçreli’nin seti kazanmak için tie-break tek şansıydı. Her ne kadar tie-break 10-8’lik skorla İsviçreli raketinin olsa da, Federer için hiç de kolay olmadı. Bunda İsviçreli’nin yaşadığı bu fiziksel düşüş bir etkendi ama Sandgrenbu müthiş fırsattan faydalanamadı. Dördüncü sette tam 7 maç puanı şansı yakalayan ABD’li raket, böyle bir galibiyete hazır olmadığını herkese gösterdi. Bu gerçeği Federer de maç sonrası dillendirdi. “Sandgren’in maçı kazanması gerekirdi” diyen Federer, bugünkü galibiyetinde şans faktörünün yanında olduğunu ifade etti. Bu arada Federer’ın maç boyunca 56 basit hata yaptığını, winner sayısının da 44 olduğunu belirtmeliyim.

“Çok şanslıydım. Maçı kazanmayı hak etmedim ama hala ayaktayım. Mucizelere inanıyorum” görüşünü paylaşanFederer, maçları asla yarıda bırakmıyor. Bugüne kadar 1500’ün üzerinde maça çıkan İsviçreli raket, her bir maçını tamamladı. Maç sonrası, “Beklentisiz bir durumdayım” diyen Federer, belki de maçları yarıda bırakmama anlayışının karşılığını aldı. Bu müthiş galibiyetle Federer adını yarı finale yazdırdı. Eurosport yorumcusu MatsWilander, “Federer kazanmaması gereken bir maçı kazandı” yorumunu getirip, “Federermental gücünün karşılığını aldı” görüşünü ortaya attı. Maçı izlemeyenler, özellikle 4.seti baştan sona izlesinler…Her açıdan çok pedagojik bir set olduğunu söylemeliyim…