Beşiktaş Sompo Sigorta, FIBA Avrupa Kupası’nda yer alacak  

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa, 2020-21 sezonunda FIBA Avrupa Kupası’na katılacak kulüpleri açıkladı. Açıklamaya göre; Türkiye’den Beşiktaş Sompo Sigorta gelecek sezon FIBA Avrupa Kupası’nda yer alacak.

FIBA Avrupa Kupası 2020-21 sezonunda toplam 16 kulübün katılımı onanırken, 20 farklı ulusal federasyon ve ligin temsil edildiği Basketbol Şampiyonlar Ligi Elemeleri’nden en fazla 11kulübün daha katılabileceği açıklandı.

Geçmiş sezonlara göre daha düşük olan kulüp sayısı nedeniyle, FIBA Avrupa Kupası düzenlemelerinde öngörülen normal sezon müsabaka formatı, üç veya dört takımdan oluşan yedi grup olması şeklinde değiştirildi.Değişiklik FIBA Avrupa İcra Komitesi tarafından oybirliğiyle onaylandı.

Ek olarak hiçbir eleme müsabakası oynanmayacak ve katılan tüm takımlar normal sezondan başlayacak.

Normal sezon için katılımı onaylanan kulüpler şu şekilde:

Kapfenberg Bulls (Avusturya)

Borisfen (Belarus)

BC Rilski Sportist (Bulgaristan)

Körmend (Macaristan)

Szolnoki Olajbanyasz (Macaristan)

Ironi Ness Ziona (İsrail)

Pallacanestro Reggiana (İtalya)

KK Mornar Bar (Karadağ)

Heroes Den Bosch (Hollanda)

BM Slam Stal SA Ostrow Wlkp (Polonya)

CSU Sibiu (Romanya)

CSM Oradea (Romanya)

BC Parma (Rusya)

Beşiktaş Sompo Sigarta (Türkiye)

BC Kyiv-Basket (Ukrayna)

BC Prometey (Ukrayna)

Basketbol Şampiyonlar Ligi eleme turlarında mücadele edecek toplam 12 kulüp, Basketbol Şampiyonlar Ligi normal sezonuna katılamamaları durumunda, FIBA Avrupa Kupası’nda mücadele etmeyi seçtiğini belirtti.

FIBA Avrupa Kupası’nda mücadele etmeyi seçeceğini belirten Basketbol Şampiyonlar Ligi kulüpleri şu şekilde:

Belfius Mons-Hainaut (Belçika), Tsmoki-Minsk (Belarus), BC Balkan Botevgrad (Bulgaristan), Keravnos (Kıbrıs Rum Kesimi)*, Bakken Bears Aarhus (Danimarka), London Lions (Büyük Britanya), IraklisThessaloniki (Yunanistan)*, Donar Groningen (Hollanda)*, Anwil Wloclawek (Polonya), Sporting Clube de Portugal (Portekiz), Fribourg Olympic (İsviçre), Dnipro (Ukrayna)*

*İşaretli kulüplerden biri, eleme sıralamalarında aynı tarafta olduğundan, içlerinden bir tanesi kesin olarak Basketbol Şampiyonlar Ligi normal sezonuna katılmaya hak kazanacak. FIBA Avrupa Kupası’na devam etme isteğini belirten başka bir kulüp Basketbol Şampiyonlar Ligi normal sezonuna katılmaya hak kazanırsa, FIBA Avrupa Kupası grubundaki yer boş kalacak ve grup üç takımdan oluşan bir grup olacak.

FIBA Avrupa Kupası 2020-21 normal sezonu kura çekimi 18 Ağustos, Salı günü Almanya’nın Münih kentinde yapılacak.