Azarenka’yı durduran Osaka şampiyon  

ABD Açık’ta tek bayanlar zaferi Japon Naomi Osaka’nın oldu. Maça son derece tutuk başlayan 4 numaralı seri başı, geriye düştüğü maçı kazanmasını bildi.

 Haber: Cem Çetin

ABD Açık’ta tek bayanlar şampiyonluğunu Japon Naomi Osaka kazandı. Turnuvanın 4 numaralı seri başı raketi,  ilk seti 6-1 kaybetmesine rağmen diğer iki seti 6-3’lük skorlarla alıp, kariyerinin 2.ABD Açık şampiyonluğuna ulaştı.

Super başlangıç Azarenka’dan  

Final maçına harika bir giriş yapan 30 yaşındaki Azarenka oldu.  Belaruslu raket 27 dakikada ilk seti 6-1’lik skorla noktaladı. Oyunun bu bölümünde Azarenka, etkili servislerle kolay puanlar kazanırken, Osaka’nın yaptığı basit hatalar da Belaruslu raketin ekmeğine yağ sürdü. İlk setin en dikkat çekici istatistiği Osaka’nın 13 basit hatasıydı. Bu toplam Azarenka’da 3 ile sınırlı kaldı.

Maçın ikinci setine de iyi bir başlangıç yapan Azarenka oldu. Servis attığı oyunu kazanıp, üstüne de Osaka’nın servisini kıran Azarenka, set skorunu 2-0 yaptı. Ne var ki Belaruslu raket, bu dikkat çekici performansını devam ettiremedi. Çok fazla hata yapmaya başlayan Azarenka, bu şekilde oyun ritmini kaybetti.

Maça denge geldi

Rakibin yaşadığı olumsuzluğu çok iyi değerlendirip toparlanan Osaka, Azarenka’nın servisini, kırıp, set skoruna 2-2’lik eşitliği getirdi. Denge 6.oyun sonunda da bozulmadı (3-3). Setin 7.oyununda Azarenka, basit hatalarla servisini bir kere daha kırdırtınca, Osaka set skorunu 4-3 lehine çevirmesini bildi.

İlk sete oranla çok daha iyi oynamaya başlayan Japon raket, Azarenka’yı çaresiz bırakan vuruşlarla puanları toplayıp, ikinci seti 6-3 kazanıp, maçı final setine taşıdı. İlk sette sadece 5 winner puanı bulan Osaka, ikinci sette bu toplamı 16’ya çıkarttı.

Super Osaka

İkinci setin ortasında oyunun kontrolünü eline geçiren Osaka, final setinde de bu üstünlüğünü devam ettirdi. Beşinci oyunda 4-1’lik skoru yakalayan Japon raket, Azarenka’nın geri dönüşüne izin vermeyerek, seti 6-3 maçı da 2-1’lik skorla kazanıp, ABD Açık’ta kariyerinin ikinci zaferine imzasını attı.

1 saat 53 dakika süren maçta iki raketin de winner puanı, basit hata toplamından daha fazla oldu. Osaka 34, Azarenka 30 winner puanıyla maçı tamamlarken, basit hata toplamında Osaka, Azarenka’ya 26-22’lik bir üstünlük sağladı ! İlk sette 13 basit hata yapan Osaka’nın, diğer iki sette bu toplamı 13 ile sınırlı tutması, maçı kendisine getiren en önemli etkenlerden biri oldu.

ABD Açık zaferiyle Osaka, WTA Sıralamasında 3.basamağa yerleşirken, New York’ta harika iki hafta geçiren Azarenka yarın açıklanacak sıralamada ilk 15 içinde yer alacak.