Almanya’da maçlar seyircisiz oynansın talebi  

Corona virüsü nedeniyle Avrupa’da futbol liglerine ara verildi. Ancak bu durum bazı ülke liglerinde tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu ülkelerden biri de Almanya. Maçlar seyircisiz oynansın arzusu Bundesliga’da telaffuz edilmeye başlandı.

Corona virüsünden etkilenen ülkelerden biri de Almanya. Virüse yakalanan 7000 kişi varken, hayatını kaybedenlerin sayısı 20 civarında. Virüs nedeniyle futbol maçlarına 3 Nisan’a kadar ara verildi. Maçların oynanmaması ya da sezonun iptal edilmesi, Almanya’da bazı kulüplerin iflasına neden olacağı konuşuluyor. Böyle gerçek bir tehlike söz konusuyken, Almanya’da bazı kesimler maçların hiç olmazsa seyircisiz oynanmasını istiyor.

Kulüpler iflas edebilir

Alman futbolunu yakından takip edenler, “Sezonun iptali W.Bremen,Mainz, FC Dusseldorf gibi kulüplerin kapanmasına neden olabilir. Ayrıca başka kulüpler de bu süreçten olumsuz etkilenebilir” yorumunda bulunuyorlar. Bu tehlikeye dikkat çekenler, “Bu kulüplerin tek şansı sezonun geri kalan kısmının seyircisiz oynanması” görüşünü dillendiriyorlar. Bilindiği üzere, Bundesliga’da 3 Nisan’a kadar maçlara ara verildi.

Önceki gün ARD televizyon kanalına çıkan ve soruları yanıtlayan Dortmund CEO’su HansJoakimWatzke, “Durumu abartmamak lazım. Üst düzey sporcuların olduğu profesyonel bir kulüpte, virüsün buluşma riski çok ciddi boyutlarda olamaz” şeklinde bir görüş bildirdi. Watzke’nin bu sözleri Almanya’da bazı kesimler tarafından kabul görmedi ve ciddi eleştirilerin hedefi oldu. Acaba Watzke haklı olabilir mi ?

Dortmund CEO’su dikkat çekici başka açıklamalarda da bulundu. Bundesliga’da maçlara neden ara verildiğini anlamadığını belirten Watzke, “Pek ala maçlar seyircisiz oynanabilir. Bu duruma alışmak gerekir. Virüs tehlikesi ortadan kalkmadığı sürece seyircili maçlar için epey bir sabretmemiz gerekecek” şeklinde konuştu. Dortmund CEO’su, “Bakın Türkiye’de maçlar oynanıyor” diyerek bizi örnek gösterebilirdi. Watzke’yi Türkiye’ye davet etmek lazım…