Ahmet Cömert Boks Turnuvası başladı  

33. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası bugün Ahmet Cömert Spor Salonunda başladı.

Boksa uzun yıllar sporcu, antrenör, hakem ve yönetici olarak hizmet eden, Avrupa Boks Birliği (EUBC) ve Dünya Boks Birliği’nde (AIBA) Türkiye’yi başarıyla temsil eden merhum Ahmet Cömert’in anısına düzenlenen turnuva, Ataköy’deki ismi verilen spor salonunda Türkiye’nin yanı sıra 14 ülkeden yaklaşık 300 sporcunun katılımıyla gerçekleşiyor.. Turnuva, 18 Ocak Cumartesi günü final karşılaşmaları ile sona erecek.

  1. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası’nda oğlu Atilla Cömert, yaptığı açılış konuşmasında Ahmet Cömert’in 50 yılını Türk sporuna adadığını söyledi. Atilla Cömert, ilk gün için değerlendirmelerde bulunan Cömert boks ailesi olarak çok mutluyuz,her yıl katılımın yüksek olduğunu belirten  Atilla  Cömert bundan gurur duyuyoruz. Turnuvada emeği geçen federasyonumuza, genel müdürlüğümüze ve bakanlığıma verdikleri büyük destekten ötürü teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Federasyon başkanı Eyüp Gözgeç ise açılış konuşmasında Ahmet Cömert’in dünya boksuna uzun yıllar hizmet etmesinin önemine değindi.

Turnuvanın, Londra’da yapılacak kıta elemeleri için güzel bir sınav niteliğinde olacağını aktaran Gözgeç, “Türkiye’mizi sevince boğan Tokyo Olimpiyat kotası alan voleybol takımımızı tebrik ediyorum.. Bu sene çok bereketli bir yıl oluyor, inşallah böyle devam eder. Spor tarihinde alamadığımız kadar madalyayı Tokyo’da alacağız diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

2019’un Türk boks tarihi adına altın yıllar olduğunu vurgulayan Gözgeç, “Bu turnuvamızın önemi bizim için çok farklı. Türkiye, 2019 yılında Avrupa Oyunları’nda 2 altın madalya aldı biri judo biri boks. Dünya Şampiyonası’nda 1 altın 2 gümüş madalya aldık. Avrupa Şampiyonası’nda 2 altın, 2 gümüş madalya kazandık. Bunlar boks tarihinde çok ender görülen başarılar. Biz altyapıya önem verdiğimizi söylüyorduk, onun meyvelerini toplamaya başladık. Bugün burada genç arkadaşlarımız yanımızda. 2024, hatta 2020 olimpiyatlarında bile bu arkadaşlarımız ülkemizi temsil edecek. Sporda devrim niteliğinde tohumlar attık.” ifadelerini kullandı.