5.Etabın kazananı Belçikalı  

Fransa Bisiklet Turu’nun 5.etabı oldukça sakin geçti. Bu sakinlik en çok JumboWisma takımının Belçikalı pedalı Wout Van Aert’ın işine yaradı. Bu sakinlik günün sonunda gelen şok ceza haberiyle son buldu.

 Haber: Cem Çetin

Fransa Bisiklet Turu’nun Gap-Privas arasında koşulan 183 km’lik beşinci etabını Belçika’dan Wout Van Aert kazandı. Kaçış grubunun oluşmadığı rüzgarlıetap boyunca, sporcular son derece sakin bir görüntüde pedal bastılar. Etabın en dikkat çekici bölümleri, etabın son bölümlerinde yaşandı. Günün en dikkat çekici gelişmesi ise etap bittikten sonra yaşandı.

Van Aert göz kamaştırdı

Son 1 km’si hafif eğilimli ve yokuşlu olan etap, sprinter özelliğine sahip pedalların showuna sahne oldu. Etap boyunca takım arkadaşları için çalışan 26 yaşındaki Van Aert, etabın son metrelerinde ise takımdan bağımsız olarak çok arzuladığı etap birinciliğini harika bir sprint performansıyla elde etti. Etap ikinciliği Hollandalı CeesBol’un (Sunweb) olurken, üçüncülüğü 3.etabın ikincisi İrlandalı Sam Bennett (Deceuninck-Quick Step) aldı. Slovak pedal Petar Sagan, bir sprint finişinde daha, güçlü bir atak ortaya koyamadı ve günün dördüncüsü oldu.

Genel anlamda son derece sakin geçen beşinci etap sonunda, genel klasmanda bir değişiklik yaşanmamıştı. Ancak etap bittikten yaklaşık 15 dakika sonra genel klasman birincisi Julian Alaphilippe’e etap sırasında aldığı destekten ötürü 20 saniye cezası verildi. Gelen bu cezayla Fransız pedal, sarı mayoyu Adam Yates’e bırakmak zorunda kaldı, kendisi de genel klasmanda 16 saniye zaman farkıyla 16.sıraya geriledi.

Tura yarın koşulacak 6.etapla devam edilecek. Le Teil-Mont Aigoual arasında koşulacak etapta sporcular 191 km pedal basacak.