21 olmaz, 22 hatta 23 en sonunda 24 olur !    

Süper Lig’ten düşme kaldırılınca, takım sayısı 2020/21 sezonu için 21 oldu. Ancak karar bazılarını mutlu etmedi. Süper Lig; Ağustos’ta çok ama çok sıcak günler yaşayacak gibi gözüküyor.

“Kötü yönetenler ödüllendirildi” başlığını taşıyan son yazımda, Süper Lig’ten küme düşürülmeme kararını eleştirip, kötü yönetilen kulüplerin ödüllendirildiğini belirtmiştim. TFF’nin bu kararı, özellikle TFF 1.Lig’ten Süper Lig’e yükselmek için son ana kadar mücadele edip kaybedenleri fazlasıyla kızdırdı. Hangi kulüp bunlar: Bursaspor ve Akhisar. Bu ikiliye son olarak Adana Demir Spor da eklendi. Bu 3 takım play-off’larda Süper Lig hakkını kaçırdılar. TFF’nin son kararından sonra, bu 3 kulüp “Süper Lig bizim de hakkımız” söylemini dillendirmeye başladılar. Haksız da sayılmazlar !!!!

Bu iş mahkemeye gider

Çok sevdiğim bir dostum hatırlatmasa, aklıma gelmeyecekti. TFF’nin son kararını tartışırken, “Hatırla 1987-88 sezonunda neler yaşandı; benzer tabloyla bir kere daha karşılaşabiliriz” dedi. Şöyle geriye dönüp baktığımda, “Evet haklı, bir kere daha aynı durum söz konusu olabilir” dedim içimden. Hatırlatayım; 1987-88 sezonu 18 takımla başlamıştı. Lig başladıktan 1 hafta sonra, Ankara Nöbetçi İdari Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda, Kocaelispor ve Bursaspor’un 1. Lig’e alınmaları nedeniyle, 1. ve 2. Lig fikstürleri yeniden düzenlenmiş ve maçlar bu şekilde oynanmıştı (O yıllarda Süper Lig kavramı kullanılmıyordu). Bu iki takımın yargıya gitmelerinin nedeni, şike yaptıkları için düşürülmeyen Bolu ve Zonguldakspor’un durumları içindi. Mahkeme kararıyla 1987/88 sezonu 20 takımla oynanmıştı (1). O tarihten sonra şimdi ilk defa Süper Lig, 20 takım sınırının üzerine çıkacak…. Bu sayı şimdilik 21 gibi gözüküyor ama 22, 23 hatta 24 bile olabilir…

33 yıl önce mahkemeye giden Bursaspor, bir kere daha yargının kapısını çalacak mı ? Kulağımıza gelen haberlere göre, bu sorunun cevabı “Evet” gibi duruyor. 33 yıl önce mahkeme kararıyla Süper Lig’e yükselen Bursaspor, bir kere daha aynı kapıdan Süper  Lig’in içine kendisini atabilirmi ?TFF’nin rasyonaliteden uzak kararını göz önüne getirdikçe, iş yargıya intikal ederse, karar kesinlikle Bursaspor lehine çıkar düşüncesindeyim. Kabul edelim, TFF’deplay-off oynayanların, Süper Lig’tendüşenlerden daha çok Süper Ligi hak ettikleri bir gerçek. Bursaspor gibi Akhisar da aynı yolu izleyeceğinden, Süper Lig’teki takım sayısının 23 olarak varsayılım. Bu sürece elbette Adana Demir Spor da eklenecektir. O zaman 24 takımlı bir Süper Lig sanki bizi bekliyor gibi… Bu noktada, takımların mahkemeye gitmeleri halinde, mahkeme ne zaman başlar, ne zaman karar alınır, alınan karar lig başlamışsa, lige nasıl yansır gibi sorular ön plana çıkıyor. 33 yıl önce Ligler başladıktan 1 Hafta sonra, mahkeme kararı devreye sokulmuştu !

Geriye dönüş olmalı

Mahkemelere gidilmeden TFF, 3 takımı daha Süper Lige alsın bu iş “tatlıya” bağlansın !!!!24 takımlı bir Süper Lig olur mu ? Elbette olur ! Neden olmasın; bölersin 24 takımı 2 gruba; sonra gruplarında ilk 3 sırayı alan 6 takıma, şampiyonluk turu oynatırsın ve lig 32 haftada biter. Daha çok takım ve daha az hafta maç ! Önerim müthiş değil mi ? 8 haftalık bir ekonomi bile öngörebiliyorum. Aslında ben şaka yapıyorum; ne var ki bu şakanın gerçeğe dönüşme ihtimali çok yüksek. Evet Süper Lig 24 takımla oynanırsa asla şaşırmam. Tabii o zaman ne futbol ekonomisi kalır ne de birkaç yıl sonra bu kulüplerin çoğu … Herkesin batacağı bir süreci başlatmış oluruz. Peki ne yapmak gerekiyor ?İlk yazımda da belirttiğim üzere, küme düşme kararının gözden geçirilerek iptal edilmesi en doğru adım olacak. Evet bu geri dönüş, belki bazılarının hoşuna gitmeyecek, özellikle de düşenlerin ama “Vatan söz konusuysa, gerisi teferruattır” söyleminden hareketle,” Eğer Türk futbolunun geleceği söz konusuysa, gerisi teferruattır” deyip 21 takımlı Süper Ligten vaz geçmek gerekiyor. İdeal çözüm, Süper Ligin 18 takımla oynanmasıdır.

1-G.Saray’ın şampiyon olduğu 1987/88 sezonunda Gol Kralı Tanju Çolak olmuştu. Attığı 39 golle bir sezonda en çok gol atan oyuncu unvanını eline geçiren Tanju, bu rekoru ligin 38 hafta sürmesine borçludur. Tanju’dan önceki rekor, 1962/63 sezonunu 38 golle kapatan Metin Oktay’a aitti.