Buradasınız: Home » Futbol » UEFA Kupası İstanbul’da görücüye çıktı

UEFA Kupası İstanbul’da görücüye çıktı

UEFA Kupası İstanbul’da görücüye çıktı

Avrupa’nın en önemli futbol müsabakalarından UEFA Avrupa Ligi’nin sembolü, 48 takımın uğruna mücadele ettiği UEFA Kupası’nın son durağı Türkiye oldu. Dünyanın en büyük araç kiralama şirketi Enterprise Rent-A-Car, Bakü’de gerçekleşecek dev final öncesi kupayı iki gün boyunca İstanbul’da sergiledi.

Avrupa’nın en önemli futbol müsabakalarından UEFA Avrupa Ligi’nin sembolü, 48 takımın uğruna mücadele ettiği UEFA Kupası’nın son durağı Türkiye oldu. Dünyanın en büyük araç kiralama şirketi Enterprise Rent-A-Car, Bakü’de gerçekleşecek dev final öncesi kupayı iki gün boyunca İstanbul’da sergiledi. Organizasyon kapsamında gerçekleşen törende Enterprise Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Başdemir, Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün ve  Enterprise Avrupa, Ortadoğu ve K. Afrika Pazarlama Başkanı JimStoeppler hazır bulundu. Törende ayrıca 2000 yılında UEFA Kupası’nı ülkemize getirme başarısını gösteren Galatasaray’ın kadrosunda bulunan Hakan Ünsal ve Ergün Penbe de yer aldı. UEFA Kupası’nın kendileri için ilk kez 19 yıl önce tanıştıkları bir ağabey gibi olduğunu belirten Hakan Ünsal, “Bu kupayı kaldırmak bir futbolcu için önemli güzel bir duygu. Yıllar sonra yeniden ona dokunabilmek bizi çok mutlu etti” dedi. Ergün Penbe ise, “Kupayı aldığım gün benim doğum günümdü. O günden sonra hiçbir hediye bu kupanın yerini tutamadı. Umuyorum ki Bakü’deki finalde bir Türk takımı yeniden kupayı ülkemize getirir” dedi.

Araç kiralama alanında verdiği kaliteli ve müşteri odaklı hizmeti dünya geneline yayan Enterprise Rent-A-Car’ın futbola çok önem verdiğini belirten Özarslan Tangün,“Bu vesileyle 2015 yılında beri devam eden UEFA Avrupa Ligi resmi sponsorluğumuzun 2021 yılına kadar uzatıldığını tekrar hatırlatmak isterim. Toplamda 7 yılı kapsayacak olan resmi sponsorluktan dolayı oldukça mutluyuz. Türk halkı futbolu çok seviyor ve adeta futbol ile yatıp futbol ile kalkıyor. Biz de Enterprise olarak Türk sporuna her alandadestek vermeye devam ediyoruz. Avrupa’nın en önemli futbol organizasyonlarından UEFA Avrupa Ligi’nin sembolü UEFA Kupası’nı Türkiye’ye getirmek bizim için oldukça önemliydi. Bu yıl bildiğiniz üzere Fenerbahçe ve Galatasaray UEFA Avrupa Ligi’ndeki yoluna devam ediyor. En büyük arzumuz kardeş ülke Azerbaycan’da gerçekleşecek olan finalde bir Türk takımının yeniden bu kupayı kaldırması. Umuyoruz ki bugün burada sergilediğimiz UEFA Kupası, 3 ay sonra bir daha gitmemek üzere yenidenülkemize geri döner” dedi.

15 kilogram ağırlığında, 58 cm boyunda!

Futbol tarihine 1971-72 sezonuyla beraber giren UEFA Kupası, bu yıl Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek finalle 48’inci kez sahibini bulacak. Boyutları ve özgün tasarımıyla dikkatleri çeken kupa, 1972 finali için İtalyan GDE Bertoni tarafından tasarlandı. Yaklaşık 15 kilogram ağırlığında ve 58 cm boyutunda olan UEFA Kupası’nı ilk kazanan takım Tottenham olurken, kupanın son sahibi Atletico Madrid oldu. UEFA Kupası’nın kazanan tek Türk takımı Galatasaray ise 2000 yılında zafere ulaşmıştı.

 

 

 

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com