Buradasınız: Home » RAGBİ » Türkiye’de Ragbi Lig Sporu

Türkiye’de Ragbi Lig Sporu

Türkiye’de Ragbi Lig Sporu

Türkiye’de Ragbi Lig sporunu tanıtmak ve geliştirmek amacıyla 2016’da kurulan Ragbi Lig Derneği gençlere bu sporu sevdirmek ve uluslararası organizasyonlarda Türkiye’den söz ettirmeyi hedeflemektedir.

Yazan: Gürol Yıldız

2016-2017 sezonuna 5 erkek takımının katılımıyla başlayan Ragbi Lig, şu anda erkeklerde 10, kadınlarda da 4 takımla yola devam etmektedir. Ankara, Eskişehir, Edirne, İzmir ve İstanbul’dan takımların yer aldığı Türkiye Ragbi Ligi, ayrıca yaz aylarında da Uluslararası Plaj Ragbi Lig Şampiyonasını düzenlemektedir. Şampiyonada İngiltere, Lübnan, Sırbistan’dan oyuncu ve takımlar yer aldılar.

Ragbi Lig Derneği tarafından düzenlenen Türkiye 13’lü Ragbi Lig 2018-2019 sezonu Büyük Finali 22 Aralık 2018’de 12 takımın katılımıyla İBB Maltepe Sahili Tesislerinde gerçekleştirilecektir.

İlk milli maçımızı U21 takımımızla İstanbul’da  Sırbistan’la yaptık.

Türkiye Ragbi Lig Derneği Takımı, 10 Ağustos 2018’de Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta RLEF tarafından düzenlenen 9’lu Balkan Ragbi Lig Şampiyonası’nda ev sahibi Sırbistan’ı yenerek kupayı müzesine götürdü. Normal süresi 10-10 eşitlikle tamamlanan karşılaşma uzatmalarda 14-10’luk skorla Türkiye’nin galibiyetiyle sonuçlandı. Türkiye ilk defa düzenlenen turnuvada Balkan Şampiyonluğunu kazandı.

Turnuvaya katılan Bosna Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan, Karadağ, Türkiye ve Sırbistan iki gruba ayrıldı. Yapılan maçlar 9’ar dakikalık 2 devre olarak oynandı. 2 grubun lideri Sırbistan ve Türkiye finalde karşı karşıya geldi. 3.lük mücadelesinde Bulgaristan Arnavutluk’u 8-4 yendi.

Sonrasında Belgrad’ta Sırbistan’a karşı A Milli erkek takımımız mücadele etti

Ayrıca Eylül 2018’de İngiltere’den gelen British Pioneers takımıyla İstanbul ve Eskişehir’de dostluk maçları yapıldı.

Kadınlarda ise Eylül 2018’de Doğu Batı karması mücadele ettiler  

Türkiye Ragbi Lig Takımı, 1 Ekim – 13 Ekim 2018 tarihleri arasında Avustralya Sidney’de RLIF (Uluslararası Ragbi Lig Federasyonu) tarafından düzenlenen Ragbi Lig Gelişmekte Olan Ülkeler Dünya Şampiyonasında oynadığı 4 maçın 3’ünü kazandı.

Şampiyonaya Macaristan, Malta, Yunanistan, Filipinler, Niue, Vanuatu, Polonya, Solomon Adaları, Hong Kong, Japonya ve Türkiye katıldı.

RLIF tarafından ilk defa davet edilen Türkiye, C Grubu’nda Solomon Adaları ve Japonya Ragbi Lig takımlarıyla mücadele etti. Solomon Adaları’nı 30-22, Japonya’yı da 60-0 yenerek A Grubu 3.sü Filipinler’le oynamaya hak kazandı. Filipinler’le yapılan karşılaşmada Türkiye 29-16 mağlup oldu. 7.lik maçında Vanuatu’yu çekişmeli bir maçla uzatmalarda 27-26 mağlup etmeyi başardı.

Avrupa Ragbi Lig Federasyonu (RLEF) ve Uluslararası Ragbi Lig Federasyonu (RLIF) tarafından desteklenen kuruluşumuz, Ekim 2018’de ise Avustralya’da düzenlenen gelişmekte olan ülkeler Ragbi Lig Dünya Şampiyonasında da oynadığı 4 maçın 3’ünü kazanarak Dünya Ragbi Lig klasmanında 31. sıradan listeye girmiş ve gözlemci statüsünden temsilci üye statüsüne yükselmiştir.

 

 

 

 

 

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com