Buradasınız: Home » Yazarlar » Türk sporunun başarılı branşlarından Karate!  

Türk sporunun başarılı branşlarından Karate!  

Türk sporunun başarılı branşlarından Karate!   

Merhaba sevgili Spor Meydanı okuyucuları ilk yazımda sizlerle birlikte olmanın derin bir mutluluğu içindeyim. Türk sporunun başarılı branşlarından Karateyi siz değerli Spor Meydanı okuyucularına anlatmaya çalışacağım. Karatecilerin selamı , OSS diyerek  başlıyorum..

Asya kıtasından Japonya’nın liderliğini yaptığı IAKF  ile ,Avrupa kıtasının başı çeken Fransa nın kurduğu WUKO’nun kesişen yolu ..
1970 yılında Japonya’ nın Tokyo şehrinde yapılan ilk Dünya karate do şampiyonası ,33 ülkenin katılımı ile gerçekleşmiştir.
IAKF in teknik organizasyon olması bir ayrıcalık olarak gözükse de , WUKO’nun Olimpik olmayan spor federasyonuna  ( GAİSF) müracaat eden ilk organizasyon olması yarışa bir adım önde başlamasını sağlamıştır.
Nitekim bu kuruluşun 1985 yılında verdiği kararla, WUKO’nun evrensel sportif değerlere daha yakın olduğu kararını alması ve bu kararını IOC ye bildirmesinden sonra , WUKO organizasyonuna olimpiklik yolu ufukta gözükmüştür.
Bu tarihten sonra , Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan ülkelerin yetkilileri , olimpik olmayan her hangi bir spor dalını yarıştırma yetkisini karate lehinde kullanmadılar.
Sadece, Japonya 2020 yılında TOKYO da yapılacak olimpiyatlarda Karate do sporunun yarışmasının kararını verdi.
Bu karardan kısa bir süre sonra,  2024 Olimpiyatlarının yapılacağı Fransa’nın karate sporunun yarıştırılmayacağı kararını açıklaması, Dünya karate do camiasına bomba tesiri yapan bir haber olarak yayıldı.
Gelelim 2020 olimpiyat yolunda ülkemizin durumuna.

Kumite ( 2 kişi arasında belirli kurallar dahilinde hakemlerin kontrolünde yapılan müsabaka) dalında bay ve bayanlar da 3 er kişi  .
Kata ( 360 derecelik alan içinde kişiye gelen ataklara blok ve akabinde cevap verme şeklindeki teknik hareketler silsilesidir) dalında da 1 bay ve 1 bayan yarışmacı olmak üzere toplam 8 er sporcu katılımı ile gerçekleşecektir.
Olimpiklik yolunda alınan yol oldukça uzun ve yorucu mücadelelerin olduğu bir süreçtir.
Öncelikle Olimpiyat lara katılabilmek için belirlenen puan kotasını doldurmak gerekmektedir.
Bu yolda ; Dünya şampiyonaları, Premier Lig’ ler, Seri A’ lar, Avrupa Oyunlarında alınan puanlar ile bu kotalar doldurulacaktır.
Şu anda ülkemiz sporcularından, Baylarda ; Ali SOFUOGLU ve Emre Vefa GÖKTAŞ  ( kata) , Eray ŞAMDAN,  Erman ELTEMUR, Burak UYGUR , Uğur AKTAŞ, Alpaslan YAMANOĞLU ( kumite) ve bayanlarda ; Dilara ELTEMUR ( kata) Serap Özçelik ARAPOĞLU, Tuba YAKAN, Eda ELTEMUR, Merve ÇOBAN, Meltem HOCAOĞLU ( kumite ) olimpiyat yolunda şansları olan sporcularımızdır.
2020 Haziran ayında Fransa’nım Paris şehrinde yapılacak son kotan şampiyonası ile olimpiyat oyunlarında yarışacak sporcuların kesin listesi açıklanacaktır.
Olimpiyat yolunda Türk Karateci kardeşlerime ve teknik ekibe başarılar diliyorum.
Sevgilerimle. Oss

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com