Buradasınız: Home » BİNİCİLİK » Topkapı Koşusu’nda zaferin adı RHYTHM DIVINE  

Topkapı Koşusu’nda zaferin adı RHYTHM DIVINE  

Topkapı Koşusu’nda zaferin adı RHYTHM DIVINE   

2019 yılı Uluslararası Yarış Festivali’nin en önemli sınavı olan Topkapı Koşusu (G2) 8 Eylül Pazar günü saat 16.00’da koşuldu. Ülkemizin en başarılı 3+ yaşlı İngiliz atlarından 5’inin sahne aldığı bu geleneksel yarışta Murat Çağımnı’nın 4 yaşındaki doru erkek safkanı RHYTHM DIVINE jokeyi Özcan Yıldırım ile zafere ulaşmayı başardı.

Oğuz Yalçın’ın yetiştiricisi, Ferhat Taş’ın da antrenörü olduğu safkan üst üste beşinci kez Özcan Yıldırım idaresinde piste çıkarken bunlardan dördünü (diğerleri G1 Haliç, G1 Fatih Sultan Mehmet ve G3 Vehbi Koç Koşuları) galibiyetle tamamlamış oldu.

Çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden yapılan yarışta, bu yılın G1 Erkek Tay Deneme Koşusu galibi YAMANLARBEYİ jokeyi Ahmet Çelik’le ikinci oldu. Son olarak G1 Yavuz Sultan Selim Koşusu’nu kazanan 5 yaşındaki ULAN BATOR Mustafa Çiçek idaresinde tabelanın üçüncü basamağına yerleşirken, son startında A3 Kültür ve Turizm Bakanlığı Koşusu’nu birincilikle tamamlayan LONG RUNNER da dördüncü oldu.

Dağıtılacak toplam ikramiyenin 807.500 TL olarak belirlendiği koşuda birinciye 475.000 TL, ikinciye 190.000 TL, üçüncüye 95.000 TL, dördüncüye ise 47.500 TL verildi. Ayrıca yarışın sponsoruLONGINES tarafından belirlenen toplam 91.800€’luk bonus da birinciye 288.881 TL, ikinciye 144.440 TL, üçüncüye 86.664 TL ve dördüncüye 57.776 TL şeklinde dağıtıldı.

Koşuda kazanan doru erkek safkan için bitiriş derecesi 1.34.75 olarak sonuçlanırken, farklar 1,5 Boy – 1,5 Boy – 2,5 Boy şeklinde oluştu.

Yarışın WinnerCircle’da gerçekleştirilen ödül töreninde, kazanan safkanın sahibi Murat Çağımnı’ya kupasını Longines Marka Direktörü Özlem Kıroğlu Geylan takdim etti. Safkanın antrenörü Ferhat Taş’a plaketini TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya verdi.Kazanan jokey Özcan Yıldırım’a ise plaketiniTJK Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk verdi.

Longines Marka Direktörü Özlem Kıroğlu Geylan ayrıca, günün anısına kazanan atın sahibi, antrenörü ve jokeyine, şıklığın sembolü olan Longines marka birer saat hediye etti.Törende TJK Başkanı Serdal Adalı, Genel Sekreteri Sadettin Atığ, YKK ve TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yücetürk ile Safkan Arap Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kayakıt da yer aldı.

Festival kapsamında Longines Zarafet Ödülü töreni de düzenlendi. Longines Marka Direktörü Özlem Kıroğlu Geylan’ın da aralarında bulunduğu jüri en zarif, şık ve yaratıcı şapkalı kadın davetliyi seçti. TJK Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Aylin Sevim, InStyle Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bahar Kader ve ekranların sevilen ismi Oylum Talu’nun da katıldığı törende, Zarafet Ödülü’ne layık görülen Rachel Araz Kiresepi’ye LonginesDolceVita Koleksiyonu’na ait saati Özlem Kıroğlu Geylan takdim etti.

Spor, sanat ve siyaset dünyasından yerli ve yabancı birçok konuğun ağırlandığı festivalin kapanış gününde hipodrom genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Samba Bandosu gösterisi, müzik dinletisi, çocuk aktiviteleri, pandomim gösterisi, ücretsiz Nescafe ve Redbull servisleri ile Apranti Okulu manej alanındaki Pony Club etkinliği yarış severlerden ilgi gördü.

Uluslararası Boğaziçi Koşusu’nu üst üste ikinci kez FINESSE kazandı

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan, tarihi bir deniz yolunun her iki kıyısında bulunan, eşsiz ve saf güzelliğiyle besteci ve şairlere ilham kaynağı olan, İstanbul’un incisi Boğaziçi adına düzenlenen (G2) koşu, İstanbul programının 8. mücadelesi olarak Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu.

Uluslararası Yarış Festivali’nin ikinci gününde 3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus 380.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda galibiyete, jokeyi Selim Kaya idaresindeki al at FINESSE ulaştı. Salih Kaya’nın sahibi, Levent Kitapçı’nın yetiştiricisi, Ümit Yayla’nın da antrenörü olduğu 5 yaşındaki safkan geçen yıl da bu koşuyu kazanma başarısı göstermiş, Ağustos ayındaki son startında ise G2 Celal Bayar Koşusu’nu zaferle noktalamıştı.

2400 metre çim pistte düzenlenen uzun mesafeli yarışın ikincisi Celal Bayar Koşusu’nda da rakibinin hemen ardında yer alan ve Akın Sözen idaresinde piste çıkan HASAFET oldu. Gökhan Kocakaya idaresindeki G1 Avrasya Koşusu galibi DISTANT SHINING üçüncülükte yer alırken, bu grupla Celal Bayar Koşusu’nda birlikte start alan bir diğer klas isim MISTER GÖRKEM de Halis Karataş’la tabelayı tamamladı.

Kazanan FINESSE için koşudaki bitiriş derecesi 2.29.54 olarak kayıtlara geçerken, farklar Boyun – 5 Boy – 3 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende kazanan atın sahibi Salih Kaya’ya kupasını eski Tarım ve Orman Bakanı ve Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker takdim etti.TİGEM Genel Müdürü ve YKK Üyesi Ayşe Ayşin Işıkgece de safkanın antrenörü Ümit Yayla’ya plaketini verdi.Kazanan atın jokeyi Selim Kaya’ya ise plaketiniTJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ verdi.Şeref Tribünü’ndeki kupa törenine TJK Başkanı Serdal Adalı, Genel Saymanı Adil Mert Kaya, YKK ve TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Göktürk ve Hakan Yücetürk, Avrupa Akdeniz Atçılık Federasyonu II. Başkanı, YKK Üyesi ve eski TJK Başkanlarından Behçet Homurlu, TJK Asli Üyesi ArekKuyumciyan ve davetliler de katıldı.

Uluslararası Malazgirt Koşusu’nu DENİZİM kazandı

 

Uluslararası Yarış Festivali’nin Arap atları için en önemli yarışı olan Malazgirt Koşusu, Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın 26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt Savaşı ile Türklerin Anadolu topraklarına kalıcı olarak ayak bastığını ilan eden zaferinin hatırasına İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti.

3+ yaşlı safkan Arap atlarına mahsus (G3) koşu; Topkapı ve Boğaziçi koşularının da yer aldığı 9 koşulu programın 8. mücadelesi olarak saat 17.30’da koşuldu. Sabri Aksu’nun sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi DENİZİM jokeyi Halis Karataş idaresinde potoyu rakiplerinin önünde bulan safkan oldu. Alper Ciğer tarafından antrene edilen 6 yaşındaki kır at, bu yıl start aldığı G1 TBMM Koşusu’nu da kazanma başarısı göstermişti.

1600 metre çim pistte yapılan bu zorlu sınavda ikinciliğe, son iki startında Ali Rıza Bey (G2) ve Bursa Vali (G3) Koşularını kazanan YELTAY Selim Kaya’yla yerleşti. Mustafa Çiçek idaresindeki KASMANBEY üçüncü olurken, TALİPHAN da Ahmet Çelik’le tabelayı tamamlayan safkan oldu.

Koşunun birincilik ikramiyesi 190.000 TL’ydi. Kazanan DENİZİM için bitiriş derecesi 1.45.35, koşudaki farklar ise Baş – 3 Boy – 2,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Yarışın ardından Şeref Tribünü’nde düzenlenen törende, kazanan atın sahibi Sabri Aksu’ya kupasını TJK Başkanı Serdal Adalı verdi.Avrupa Akdeniz Atçılık Federasyonu II. Başkanı, YKK Üyesi ve eski TJK Başkanlarından Behçet Homurlu, safkanın antrenörü Alper Ciğer’e plaket takdim etti.Koşuyu kazanan safkanın jokeyi Halis Karataş’a plaketini YKK Üyesi ve TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge verdi.Kupa töreninde TJK Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Göktürk ile Hakan Yücetürk, TJK Asli Üyesi ArekKuyumciyan ve davetliler de yer aldı.

Uluslararası Trakya Koşusu’nu CALL TO VICTORY kazandı

İsmini Trak kavminden alan ve ülkemizin Avrupa kıtasındaki topraklarını içeren Trakya bölgesi adına düzenlenen koşu (G3), saat 15.00’te İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti. 2 yaşlı İngiliz taylarına ait, festival dâhilindeki tek Uluslararası Koşu olan Trakya Koşusu, bu yıl beşinci kez düzenlendi. Çim pistte 1200 metre mesafede gerçekleşen ve 238.000 TL birincilik ikramiyesi bulunan koşunun 2019 yılı galibi, Ayşegül Kurtel‘in sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Onur Özelcanat tarafından antrene edilen doru erkek tay CALL TO VICTORY, jokeyi Ahmet Çelik idaresinde oldu.

Uluslararası Trakya Koşusu’nda kendisine tabelanın ikinci basamağında yer bulan isim, Özcan Yıldırım ile festivalin bu önemli koşusunda boy gösteren VAHŞİ KIZ olurken, LORD OF GAME isimli tay Müslüm Çelik ile üçüncü, Akın Sözen ile piste çıkan HASANET ise tabelayı tamamlayan tay oldu.

Fegentri Koşusu’nu SofiaPresits ile CERENSEL kazandı

Longines Uluslararası Yarış Festivali’nin ikinci gününde açılış mücadelesi FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası Koşusu’ydu. İlk ayağı 7 Eylül Cumartesi günü gerçekleşen ve Volta isimli atın Eilidh Grant ile birinciliğe uzandığı FEGENTRI Amatör Kadın Biniciler Dünya Şampiyonası’nın İstanbul’daki ikinci ayağında 8 kadın jokey mücadele etti.

3+ yaşlı safkan İngiliz atlarının birincilik mücadelesi verdiği koşudan galip ayrılan isim, Metin Işık Sel‘in sahibi ve yetiştiricisi olduğu doru kısrak CERENSEL oldu. Koşuya kadın binicisi SofiaPresits ile katılan CERENSEL, elde ettiği bu koşu galibiyetiyle kariyerinin 6. birinciliğine ulaştı.

Sentetik pistte 1400 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuda ikinciliği, Eilidh Grant idaresindeki ASLAN ADAM elde ederken,  Silke Brüggemann idaresindeki HAS üçüncü oldu, RÜZGAR isimli safkan ise MathildeBourillon ile tabelayı tamamladı.

Macau Koşusu’nda birinciliğe ATEŞİN KANATLARI uzandı

Macau Jokey Kulübü adına düzenlenen koşu, Uluslararası Yarış Festivali’nin ikinci günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti.İki ülkenin karşılıklı olarak düzenlediği geleneksel koşulardan olan Macau Jokey Kulübü Koşusu (KV-6), 3 yaşlı safkan İngiliz taylarına mahsus olarak, 8 tayın katılımıyla gerçekleşti. Startı saat 14.30’da verilen bu önemli koşuyu, AdemErdölek‘in sahibi ve yetiştiricisi olduğu doru erkek tay ATEŞİN KANATLARI jokeyi Akın Sözen ile kazandı. Çim pistte 1200 metre mesafede koşulan yarışın ikinciliğini,son metrelerde ciddi ataklar sergileyen SILVER WOLF elde ederken, NIPPON üçüncü, REY ise tabelayı tamamlayan isim oldu.

Müthiş finale sahne olan Horse Racing Ireland Koşusu’nu KENOBI kazandı

Uluslararası Yarış Festivali’nin son gününde saat 16.30’da başlayan mücadele, Horse Racing Ireland (İrlanda Yarış Otoritesi) Koşusu oldu. Son metrelere kadar seyir zevki yüksek geçen birincilik mücadelesinde gülen isim, Sebati Duman tarafından yetiştirilen, Hakan Kefoğlu’nun sahibi olduğu KENOBI oldu. Jokey Gökhan Kocakaya idaresinde start alan safkan, bu zevkli mücadeleden 1.36.67’lik bitiriş derecesiyle galip ayrıldı.

Yarış kariyerine 13 Nisan 2018 tarihinde başlayan safkan bugünkü koşusuyla birlikte katıldığı 16 startını da İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirdi. Son birinciliğini 24 Temmuz günü katıldığı G3 Kocatepe Koşusu’nda elde eden doru erkek tay bugün sergilediği performansıyla başarılarına bir yenisini daha ekleyerek toplamdaki 6. galibiyetini elde etti.

3 yaşlı safkan İngiliz taylarının start aldığı 1600 metre çim pistte yapılan bu kupalı mücadelede JACK SPARROW ikinci olurken, potoya kadar koşunun yükünü çeken BALDEMAR üçüncülüğe yerleşti, KAYI OVASI isimli safkan da tabelanın son sırasında kendisine yer buldu.

OSAF Koşusu’nu HANDSOME HERO kazandı

Bu yıl ilk kez düzenlenen OSAF Koşusu (OrganizacionSudamericana de Fomento del SangrePura de Carrera / Güney Amerika Safkan İngiliz Atı Organizasyonu) Uluslararası yarış festivalimizin son mücadelesi olarak gerçekleşti.Daha önce start almamış 2 yaşlı safkan İngiliz taylarına mahsus olan koşu (Şartlı-1) saat 18.00’de düzenlendi. Keyifli bir mücadelenin yaşandığı OSAF Koşusu’nda galibiyete, Aytuğ Atalay‘ın sahibi olduğu, Mozaik Org. San. Tic. tarafından yetiştirilen doru erkek tay HANDSOME HERO jokeyi Halis Karataş ile uzandı.Çim pistte 1200 metre mesafede koşulan yarışın ikinciliğini, ÇAKALINOĞLU elde ederken, ES ES BALCI üçüncü, TİVOLİ isimli tay dördüncü, UĞURHAN ise beşinci olarak OSAF Koşusu’nu tamamladı.

 

 

Bizi Takip Edin

0

20

fb-share-icon20

© 2011 Powered By atokyayinlari.com