Buradasınız: Home » Yazarlar » Tokyo 2020 Olimpiyatlarının tarihi değişecek mi ?  

Tokyo 2020 Olimpiyatlarının tarihi değişecek mi ?  

Tokyo 2020 Olimpiyatlarının tarihi değişecek mi ?   

Corona virüsü nedeniyle hayatın durma noktasına geldiği şu günlerde, spor gündeminin en çok tartışılan konusu 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları. Nerdeyse bütün spor organizasyonlarının askıya alındığı bu süreçte Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Tokyo 2020’nin durumunu hala netleştirmedi.

 24 Temmuz 2020… 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları’nın başlangıç tarihi. Oyunlar zamanında başlayacak mı yoksa ertelenecek mi ? İspanya Ulusal Olimpiyat Komitesi, Tokyo 2020’nin ertelenmesini ilk talep eden ulusal komite oldu. Ayrıca atletizm ve yüzme dallarında bazı ülke federasyonları da, sporcularının antrenman programlarının aksadığını neden gösterip, Olimpiyatların ertelenmesini istiyorlar. Bu federasyonlar arasında ABD Atletizm Federasyonu, Fransa ve İspanya Yüzme Federasyonları bulunuyor.

Ertelenecek mi ?

İlk planda akla gelen erteleme söz konusu olursa, en ideal tarih olarak Eylül’ün 2 ya da 3.haftası gösteriliyor. Olimpiyatların bu yıl yapılmama kararına sıcak bakmayan, erteleme için de daha önünüzde zaman var yaklaşımı sergileyen Olimpiyat Komitesi Komitesi, corona virüsünün gidişatına göre bazı kararlar alacak. Bu kararları IOC ne zaman alacak ? Şimdilik IOC, bu soruya önümüzdeki 4 hafta içinde cevabını veriyor.

Bu arada Kanada Ulusal Olimpiyat Komitesi, Olimpiyatlar 1 yıl ertelenmezse Tokyo’ya sporcu göndermeyeceklerini duyurdu. Kanadalılar bu kararı, sporun tüm aktörleri ve hükümet yetkileriyle bir araya gelinerek alındığını açıkladılar. Benzer bir yaklaşımı Avustralyalılar da sergilemeye hazırlanıyorlar. Onlar da, Olimpiyatların bu yıl içinde yapılmamasını istiyorlar. Bu arada Çin ise IOC’nin kararlarına uyacağını açıkladı.

Eylül 2020 olabilir

Otoriteler, Tokyo 2020 için ideal başlangıç tarihinin Eylül olduğuna gönderme yapıyorlar. Böyle bir ertelemeye IOC’nin ve ev sahibi konumdaki Japonların sıcak baktığı ifade ediliyor. Ertelemenin 2021 yılına kaydırılmasının ise başta Japonlar olmak üzere, IOC’yi özellikle ekonomik olarak çok zora sokacağı yorumları yapılıyor. Tahmin ediyorum, IOC, corona virüsünün gidişatına göre Nisan ayının son haftasına doğru kesin kararını verecek.

 

 

Bizi Takip Edin

0

20

fb-share-icon20

© 2011 Powered By atokyayinlari.com