Buradasınız: Home » Yazarlar » Stratejik hata 12 Dev Adam’ı hedeften uzaklaştırdı…  

Stratejik hata 12 Dev Adam’ı hedeften uzaklaştırdı…  

Stratejik hata 12 Dev Adam’ı hedeften uzaklaştırdı…   

12 Dev Adam’ın Dünya Kupası macerası pek arzu edilmeyen bir şekilde son buldu.

Oynadığımız 5 maçtan sadece 2’sini kazanıp Çin’den ayrıldık. İlk sekiz hedefiyle gittiğimiz Dünya Kupası’nda bizi hedeften uzaklaştıran ABD maçı oldu. Hedef maç niteliği taşımayan ABD karşısında, çok fazla enerji harcayıp, gereksiz bir duygu yoğunluğu yaşadık. İşte bu tablo, bizim sonumuzu hazırladı.

Tuzağa düştük

Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nın kuraları çekildikten sonra, hedefler belirlenir. Ve bu hedeflere ulaşmak için stratejiler üretilir. Söz konusu stratejiler, rakiplerin özelliklerine göre şekillenir. Bu süreçte “mutlak” kazanılması gereken maçlar, kazanılması gereken maçlar ve sonucu önemsiz maçlar vardır. Çoğu zaman şahit olmuşuzdur; bazen takımlar bazı maçlara asılmazlar; öylesine oynarlar; kazansalar da olur, kaybetseler de olur. Bazen de, bunun tersi olur; kazanmak için varını yoğunu ortaya koyarlar; çünkü hedef maçlardır bunlar.

Çin’de Türkiye olarak, hedef maç seçme konusunda yaptığımız ciddi stratejik hata erken havlu atmamıza neden oldu. Kaybettiğimiz ABD maçı, asla bir hedef maç olmamalıydı. Buna göre bir oyun planı geliştirmemiz gerekirdi. 12 Dev Adam için aslında Çekya maçı hedef maç olmalıydı. Ve bütün oyun planları bu gerçeğe göre şekillenmeliydi. Bunun provasını da ABD maçında yapabilirdik. Ne var ki, ABD’nın dağınık oyunu bizi maça ortak edince, gerçeklerden uzaklaşıp, rüya alemine daldık. Sonucu önemsiz bir maç, hedef maç öncesi bizim bütün dengemizi alt üst etti.

Dengeler bozulunca

ABD maçının aldatıcı görüntüsünün bedelini mütevazi Çekya karşısında fazlasıyla ödedik. Keşke ABD maçını farklı kaybetseydik de, hedef maç niteliğindeki Çekya’yı yenseydik… Daha iyi olmaz mıydı ? Peki sorun nerede ? Türk Milli Takımı’nın en önemli handikapı, takımın başında özellikle coacha destek olacak bir ismin bulunmaması. 1 numaralı yönetici konumunda Haluk Yıldırım var. Sonra menajer Kerem Tunçeri geliyor. Bu ikilinin bu görevler için çok yeterli olmadıklarını düşünüyorum. Ufuk ile Haluk aynı yaşta, Kerem ise Ufuk’tan 7 yaş küçük. Bu ikilinin coach Ufuk Sarıca’nın yükünü hafifletemedikleri bir gerçek.

Yönetici pozisyonundakilere yönelik getirdiğim bu eleştiri, TFF Başkanı Hidayet Türkoğlu’nu yakından ilgilendiriyor. Çünkü Türkoğlu, kimin hangi pozisyonda görev yapacağını belirliyor. Şimdi önümüzde Olimpiyat elemeleri var. İşimizin  kolay olmadığı bir gerçek. Ancak rekabetçi bir takım kurmanın yolu, sadece coach ve oyunculardan geçmiyor. Saha içinde ve saha dışında tecrübeli yöneticilere de ihtiyaç var. F.Bahçe son yıllarda başarılıysa, bunun arkasında sadece coach Obradoviç faktörü yok; İtalyan Maurizio Gherardini’nin de rolü çok büyük… Belki Aydın Örs, Murat Didin, Erman Kunter, Çetin Yılmaz, Halil Üner gibi tecrübeli isimlerden faydalanılabilir…

Bizi Takip Edin

0

20

fb-share-icon20

© 2011 Powered By atokyayinlari.com