Buradasınız: Home » Futbol » Özdemir: EURO 2028’e aday olacağız  

Özdemir: EURO 2028’e aday olacağız  

Özdemir: EURO 2028’e aday olacağız   

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Özdemir, “Şimdi hedefimiz 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası. İnşallah 2028’i alacağız. Onun için çok ümitliyiz” dedi.

 Türk futbolu olarak zorlu bir dönemden geçtiklerini ancak kulüpler ile birlikte bu zorluğu aşacaklarını belirten Nihat Özdemir, “İş hayatının yanında spor hayatım da var. Bu 25 yıllık bir maziye dayanıyor. İlk Ankaragücü ile başladım. Yönetim Kurulu üyeliği, başkan vekilliği yaptım. Sayın Ali Şen döneminde Fenerbahçe’de görev aldım. Fenerbahçe’de çok şey öğrendim. Çok güçlüydük. Herkesin ayrı bir özelliği vardı. Hepsinden bir şeyler öğrendiğimi hissediyorum. Aziz Yıldırım döneminde görev aldım. Uzun yıllar başkan vekili oldum. En zor dönemlerde ben bulundum. Başkan vekilliğim döneminde hepimizin bildiği 3 Temmuz olayı yaşadık. Ne kadar zor olduğunu gördüm. Kulübümüzün, Türkiye’mizin zor bir dönemiydi. O zamanlar Sayın Mehmet Ali Aydınlar, TFF Başkanı idi. Onunla olan görüşmeler, kulüpler arasındaki dengeler, hukukta mücadelemiz vardı. Sayın Rıdvan Dilmen’in yaptıklarını unutamam. Türk sporu ve Fenerbahçe için çok önemli işler yaptı. Türk sporunun düze çıkması için çok şey yaptı. Önemli destekler vardı. Sonrasında Sayın Demirören de en kötü dönemde geldi. Şu an da kötü. Ama o dönem en kötü dönemdi. O günler gerçekten çok zordu. Kaosun ortasına geldi, Sayın Demirören inançlıydı. ‘Bu kaosu bitireceğim’ dedi. Yaptıklarıyla bitirdi de. Türk futbolu düzlüğe çıktı. Bugün başka bir zorluk var. Üstesinden kolaylıkla gelinebilir. Kulüplerimizin maddi yapıları var. Zorluğun başka bir dönemindeyiz. Kulüplerimiz, bizler el ele verirsek aşarız. Bankalar Birliği’nin desteğini de düşünürsek bu işin altından kalkarız” diye konuştu.

“Bütün kulüplere ödemelerini yaptık”

Yayıncı kuruluş ile imzalanan ek sözleşme ile bilgiler veren Özdemir, “Biz göreve geldiğimiz zaman yayıncı kuruluş ile ilişkileri kucağımızda bulmadık. Biz geldiğimizde had noktaya vardı. Yayıncı kuruluşun yetkilileri, Sayın Demirören’e hep anlattılar sıkıntılarını. Türkiye seçim sürecinden geçti. Birkaç seçim arka arkaya oldu. Hepimizin bildiği gibi geçen Ağustos ayından beri yaşadığımız o sıkıntıların da bugünkü duruma etkileri var. Biz göreve geldiğimiz zaman 2018-2019 sezonunun son taksiti vardı. Haziran ayında FIFA Kongresi vardı. Biz seçildik ve Servet Bey ile Paris’e gittik. Yayıncı kuruluşun merkezini de ziyaret ettik ve süreç başladı. Kendilerine, “Bu bir süreçtir. Konuşarak, tartışarak bir noktaya geleceğiz. Birbirimize destek olalım” dedik. Yayıncı kuruluşu Türk futbolunun stratejik ortağı kabul ettik. 200 milyon liralık son taksit vardı. Bunu istedik. Kulüplere aktarmak istedik. Bizi kırmadılar. Dönüşümüzde parayı havale edip sezonu kapattık. Fakat yeni sezona anlaşma yapmadan ödeme yapmayacaklarını Yusuf Bey bize anlatmıştı. 2 aya yakın 14 önemli toplantı yaptık. Bu toplantıların birkaçında Kulüpler Birliği’nden temsilciler aldık. Kulüpler Birliği’ne de gittik. Geçen hafta cuma günü son noktayı koyduk. Bir noktada anlaşabildik. Bu anlaşmanın şartlarını Yusuf Bey’e anlattık. Anlaşmayı Cuma günü saat 18.00’de yaptık. Bugün ödeme yaptılar. Biz de kulüplere ödeme yaptık. Gelecek Mayıs ayına kadar bir indirim yaptık. Dolar bazında geçen seneye göre yüzde 10 bazında indirim yaptık. Şartlarını etraflıca konuştuk. Dün akşam para geldi. Bugün öğlen bütün kulüplerimize ödeme yaptık. Süper Lig, 1’inci Lig, 2’nci Lig ve 3’üncü Lig’in tüm kulüplerine para gönderdik. İnşallah 16 Ağustos’ta yeni sezon başlayacak. Türk futbolu, Türk insanı için çok önemliydi. Yola çıktık gidiyoruz. İhalelerde şirketler yarışır. Ligimiz kötü değil. Futbolu seven bir ülkeyiz. Avrupa’nın en yaşlı ikinci ligiyiz evet. Ama önümüzdeki günlerde takımlarımız gençleştirme politikasına gitmek zorunda. Mecburlar. Bu bütçelerle bu işleri yapamayacaklarını gördüler. Altyapıya önem verecekler. Birkaç takımımız harekete başladı. Verim alacağımıza inanıyorum. Çok önemli futbolcular yetiştireceğimize inanıyorum. Yusuf Yazıcı gibi bir oyuncumuz 17.5 milyon Euro’ya transfer oldu” şeklinde konuştu.

“Euro 2028’e aday olacağız”

2019 UEFA Süper Kupa ve 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’a önemli değerler katacağını ve EURO 2028 aday olacaklarını söyleyen Özdemir, “Servet Yardımcı şu an UEFA Yönetim Kurulu Üyemiz. Çok etkili. İyi ilişkileri var. Sayın Demirören’in de katkılarıyla Süper Kupa Finali ve 30 Mayıs’taki Şampiyonlar Ligi Finali de bu ilişkilerle alındı. İstanbul’umuza önemli değerler katacak bu maçlar. Sayın Ali Koç ve Yıldırım Demirören sunumlar yaptı. Ama olmadı. Biz Madrid’den filan çok iyiyiz. İnşallah ayın 14’ünde UEFA Süper Kupa’yı yapacağız. Madrid’den daha iyiyiz altyapı olarak. Son Şampiyonlar Ligi finali orada oynandı. Bizim altyapılarımız, bizim turizm tesislerimiz, havalimanlarımız çok daha iyi. Madrid’de 1, bizde 2 havalimanı var. Liverpool İstanbul Havalimanı’na, Chelsea Sabiha Gökçen’e gelecek. Orada final olacak. Metrolar bitecek. Otoyollar bitiyor. İnşallah 6 ay sonra İstanbul trafiği çok rahatlayacak. Yatırımları biliyorum. Daha neler yapılacağını biliyorum. Almanya’dan daha iyiydik bence. Ama Almanya’nın UEFA Yönetim Kurulu üyeleri üzerinde çok büyük ağırlığı vardı. Şimdi hedefimiz 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası. İnşallah 2028’i alacağız. Hele böyle büyüyen bir Türkiye’de. 105. yılımız olacak.  Almamamız için bir neden göremiyorum. İnşallah ben bunu görürüm. İki tane örnek final maçını nasıl yönettiğimizi, ulaşımı nasıl sağladığımızı, otellerimizin güzelliğini göstereceğiz. Stadyuma 1.5 km. içerisinde 6-7 yıldızlı otellerimiz var. Onun için çok ümitliyiz” diye konuştu.

 

 

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com