Buradasınız: Home » Yazarlar » Bu kızlar ayakta alkışlanır     

Bu kızlar ayakta alkışlanır     

Bu kızlar ayakta alkışlanır      

Voleybolda bayan milli takımımız, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın vizesini aldı. Tokyo’ya gidecek ülkeyi belirleyecek maçta Eda ve arkadaşları,göz kamaştıran bir oyunlar Almanya’yı darmadağın ettiler.

Teşekkürler Guidetti; teşekkürler Eda, Meryem, Hande, Meliha, Zehra ve Naz… Müthiş bir oyun ortaya koydunuz. Muhteşem performansınızla ülkeyi ayağa kaldırdınız. Türk halkına büyük bir mutluluk, gurur yaşattınız. Kızlarımız, kazanan tarafın 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na gideceği final maçında Almanya’yı 3-0 yendiler. Skor kimseyi aldatmasın; asla kolay bir maç değildi. Hatırlayalım, turnuvaya 3-1’lik Almanya mağlubiyetle başlamıştık. Aslında hiç hesapta olmayan bir sonuçtu. Bu sürpriz mağlubiyeti, 3-1 ve 3-2’lik Hırvatistan ve Belçika galibiyetleriyle telafi etmesini bildi kızlarımız… Ancak çok fazla enerji harcayıp, yorulduğumuz da bir gerçekti. Kafalarına “Tokyo” hedefini yerleştirmiş olan Kızlarımız, muhteşem bir Polonya maçıyla aslında Japonya kapısını fazlasıyla açmışlardı. Bu açılan kapının somut sonuca dönüşmesi için, Polonya’dan daha iyi bir takım görüntüsü vermeyen Almanya maçının da kazanılması gerekiyordu. Hedef hem ilk günün rövanşını almak hem de Tokyo vizesini cebe indirmekti.

Bu kritik maç öncesi iki önemli soru vardı: Bunlardan biri, 2 saat 20 dakika süren Polonya maçının yorgunluğu Kızlarımızın performansını olumsuz etkiler miydi ? İkinci soru: İlk gün Almanya’ya yenilmemizin, psikolojik olarak kızlarımız üzerinde maçın gidişatına göre negatif bir yansıması olur muydu?  Eda ve arkadaşları maça öyle bir başlangıç yaptılar ki; ne yorgunluk ne de ilk günkü mağlubiyetin kötü izleri söz konusu oldu. 25-17 ve 25-19 sonuçlanan ilk iki sette Türkiye, Almanlara göz açtırmadı. Sadece 3.sette rakip biraz direnç ortaya koyabildi. Yarı finalde ev sahibi Hollanda’yı 3-0 gibi net bir skorla deviren Almanya, iki hücum silahı Lippmann ve Orthmann ile maça tutunmaya çalıştılar. Bu ikilinin turnuvanın en skorer iki ismi olduğunu belirtelim. Hücumda Meryem, Eda ve Zehra ile yıldızlaşan Millilerimiz, savunmada da Almanlara kolay sayı şansı tanımadılar. Bunun sonucu olarak, final maçı 3-0’lık (25-17, 25-19, 25-22) skorla bitti. Hem 3-1’lik mağlubiyetin rövanşını aldık hem de Tokyo vizesini cebimize indirdik.

Maç boyunca neredeyse aynı 6 oyuncuyla mücadele eden Türkiye, hücumda müthiş bir stratejiyle oynadı. Belçika ve Polonya maçlarının yıldızı Meryem, yine etkiliydi ama Almanları deviren silahlar başkaydı. Guidetti’nin sürprizleri Eda, Zehra ve Hande oldular. Polonya maçının blok kraliçesi olan kaptanımız Eda, bu defa kritik sayılarda tek ayak üzerinden müthiş smaçlar vurdu. Bu noktada Guidetti’nin hakkını verelim; Eda için müthiş bir strateji hazırlamış. Hücumda ön plana çıkan bir başka isim 20 yaşındaki Zehra da, ortadan kısa toplarla Almanları darmadağın etti. Hande’yi de unutmamak lazım. O da final randevusunun baş kahramanları arasında yerini aldı. Kazandırdığı 18 sayıyla maçın en skoreri olan 23 yaşındaki Hande Baladin, Almanların canını çok fazla yaktı.

Bu keyif veren maçı, izlemediyseniz bir şekilde bulun ve izleyin. Bize bu mutluluğu yaşatan Kızlarımızı ayakta alkışlayalım. Bu alkışı fazlasıyla hak ediyorlar. Tahmin ediyorum, Tokyo’da da başarılı olacaklardır. Bir Olimpiyat madalyası bu kızlara çok ama çok fazla yakışır…..Bitirirken hatırlatalım; Londra 2012’den sonra voleybolcularımız ikinci defa Olimpiyat tecrübesi yaşayacaklar.

 

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com