Buradasınız: Home » Güreş » “Avrupa’ya İstiklal Marşı’mızı ezberlettik”

“Avrupa’ya İstiklal Marşı’mızı ezberlettik”

“Avrupa’ya İstiklal Marşı’mızı ezberlettik”

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın 2019 yılını değerlendirirken 2020 yılı hedefleri hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. 2019 yılını rekorlarla kapattıklarını belirten Aydın Avrupa’ya İstiklal marşımızı ezberlettik dedi.

Musa Aydın, “2019 yılında Avrupa’da büyük bir rekora imza attık. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 16 madalya kazandık. 70 yıl aradan sonra altı şampiyonluk çıkarttık. Altı kez Avrupa’ya istiklal marşımızı okuduk. Tabiri caizse Avrupa’ya istiklal marşımızı ezberlettik. dedi.

Kazakistan’da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda ise arzuladıkları başarılara ulaşamadıklarını belirten başkan Aydın dünya şampiyonasında alınan sonuçlara tüm ülkelerin itiraz ettiğini belirtti. Musa Aydın, “2019 Dünya Şampiyonası gerçekten çok önemli bir şampiyonaydı. Orada sadece madalya için değil olimpiyat kotası içinde mücadele ettik. Ama maalesef istediğimizi elde edemedik. Bunun iki sebebi var, birincisi Avrupa Şampiyonasında elde ettiğimiz büyük başarının rehaveti,  ikincisi ise Kazakistan’ın  ev sahipliğini fazlaca kullanması. Sadece biz değil şampiyonada mücadele eden tüm ülkeler de alınan sonuçlardan şikayetçiler. Geçtiğimiz haftalarda Dünya Güreş Birliği, İstanbul’da bir toplantı yaptı ve onlar da bu durumdan memnun olmadıklarını dile getirdiler. Çünkü orada anormal kotalar alındı. Güreş adına üzücü bir şampiyon oldu” diye konuştu.

Artık tamamen Olimpiyatlara konsantre olduklarını belirten başkan Aydın “Güreşte en büyük hedef olimpiyatlara katılmak değil, Olimpiyatlarda madalya kazanmaktır. Olimpiyat tarihine bakıldığında en çok madalya yı güreşte kazandığımızı görüyoruz. 2020 Tokyo olimpiyatlarında da en çok madalyanın güreşten gelmesi için çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Musa Aydın

2016 Rio Olimpiyatları’na göre her sıklette kota sayısının düştüğünü belirterek “Biz 12 kota bekliyoruz bu sekizin altına düşmemeli. 2016 Rio Olimpiyatları’nda her sıkletin kotası 23’tü şimdi 16’ya düştü. 12 sporcu ile katılırsak çok iyi neticeler alacağımıza inanıyorum. “ şeklinde konuştu. Ağır sikletlerde ki güreşçilerimiz Taha Akgül, Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar’ın partner sıkıntısına değinen Aydın “ Taha’nın partnerlerini çözdük, Rıza ile ilgili partner çalışmaları devam ediyor. Bu konularıda hallettikten sonra çok daha güzel sonuçlar alacağımıza olan inancımız tam” dedi. Olimpiyatlarda kadınlarda altın madalya kazanmak istediklerini belirten başkan Aydın

kadınlar kategorisinde güçlü sporculara sahip olduklarını ifade ederek, “Kadınlarda olimpiyat madalyamız yok. Takıma baktığımızda kadınlarda altın madalya kazanabileceğimiz güreşçilerimiz var. Yasemin Adar, Buse Tosun, Elif Jale Yeşilırmak, Evin Demirhan gibi başarılı isimler var. İnşallah Tokyo’da şeytanın bacağını kıracağız.” dedi.

Sadece 2020 Olimpiyatlarını değil, sonraki yıllarında planlamalarını yaptıklarını belirten Musa Aydın “Evet şu an 2020 olimpiyatlarına yoğunlaşmış durumdayız, ama şimdiden 2024 olimpiyatları için rezerv kadro çalışmalarımız sürüyor. Kadınlarda, grekoromende ve serbeste yetenekli bir kadromuz var. Bu güreşçilerimiz bol bol maç yaparak her geçen gün çok daha iyi hale gelecekler. Eğer başarılı olmak istiyorsanız sadece bugünü değil geleceği de düşünüp planlarınızı ona göre yapmalısınız. Mesela Kerem Kamal, Dünya Güreş Birliği tarafından en yetenekli sporcu seçildi. Ülkemizden bir sporcunun dünyanın en yetenekli güreşçisi seçilmesi bizleri çok gururlandırdı” dedi. Musa Aydın sözlerini 2020 yılının tüm ülkemize huzur, mutluluk ve başarı getirmesi temennisiyle tamamladı.

 

Bizi Takip Edin

0

© 2011 Powered By atokyayinlari.com